Results

July 21st, 2018

Results:

Modified Feature: 1. Skip LaPolt, Swan Lake, NY 2. John Cote 3. Tyler Dachenhausen 4. Mike Dutka 5. Wayne Kirkpatrick 6. Gary Van Orden Jr. 7. Stephen Kammer 8. Scott Quick DNS. Steve Conklin
ATQMRA Midget Feature: 1. Ryan Tidman, Levittown, PA 2. Matt Janisch 3. Joey Payne 4. Joey Bailey 5. Buddy Sload 6. Cole Mullen 7. Paul Dodorico 8. Ronnie Mullen
Crate Sportsman Feature : 1. Chris Cook, New Windsor, NY 2. Shawn Maloney 3. Matt Curry 4. Jerry Curry 5. Bryan Jones
Pro Stock Feature: 1. Mac Crawson, Long Eddy, NY 2. Ed Butler 3. Glenn Richard 4. Josh Wilbur 5. Porter Crawson 6. Brian Bauerfeind 7. Larry O’Donnell
Legends Feature: 1. Eugene Drew, West Milford, NJ 2. Jeffrey Lefcourt 3. James Anderson 4. Mike Policastro 5. Sean Verwys
Four Cylinder Feature: 1. Dan Curry, Swan Lake, NY 2. Ivan Guerra 3. Richard Smith 4. Dan Houghtaling 5. Cliff Levinson 6. George VanAken 7. Tabitha Riordan 8. Gene Chariott 9. Ethan Cogswell 10. Jeff DeGroat 11. Jeffrey Tubbs 12. David Donovan 13. Cody Houghtaling
Bandolero Feature: 1. Mike Roth, North Branch, NY 2. Katie Verwys 3. Joey Aungst 4. Evan Rygielski 5. Nick Archiere 6. Justin Aungst 7. Brian Rygielski 8. Joey Lamontagne
Beg. Bandos Feature: 1. Kaden Rogers, Binghamton, NY 2. Leland Oefelein DQ. Monica Deckelman
Asphalt Vintage Modified Feature: 1. Rick MacDowell, Sheffield, MA 2. John Hager 3. El Herbert 4. Angie Bullock 5. Spanky Bancroft 6. George Cleveland 7. Alex Kitzen 8. Bill Kemp DNS. Nicky Giardina
Dirt Vintage Modified Feature: 1. Mike Houghtaling, White Sulpher Springs, NY 2. Jim Halpin 3. Bob Harless 4. Doug Atkins 5. Scott Stephenson 6. Paul Knox DNS. Jon Atkins DNS. Mark Braun DNS. Eddie Stevens
Vintage Midget ATQMVA Feature: 1. Rick Casario, Denville, NJ 2. Bob Ferick 3. Frank Mammana 4. Paul Koch 5. Mark Pritchard 6. Vinny Testanero 7. Bill Fisher 8. Graham Hughes 9. Keith Majka 10. Mike Frey 11. Drew Fornoro 12. Mike Casario 13. Joe Klein
ACOT Vintage Feature: 1. Gary Collucci, Milford, CT 2. Dennis White 3. Keith Majka 4. Ken VanWert 5. Bill Goodfellow 6. Ken Goewey 7. John Cahill 8. Richard Martin 9. John Leombruno

July 15th, 2018

Results :

Crate Sportsman Feature : 1. Rich Coons, Montgomery, NY 2. Chris Cook 3. Bryan Jones 4. Jerry Curry 5. Billy Eggers Jr. 6. Matt Curry 7. Shawn Maloney 8. Richie Eggers
Legends Feature: 1. Daniel Carter, Cortland, NY 2. Sean Verwys 3. Eugene Drew 4. Jeffrey Lefcourt 5. James Anderson
Bandolero Feature: 1. Mike Roth, North Branch, NY 2. Katie Verwys 3. Justin Aungst 4. Brian Rygielski 5. Joey Aungst 6. Kaden Rogers 7. Monica Deckelman 8. Evan Rygielski

July 14th, 2018

Results :
Sportsman Feature : 1. Ed Dachenhausen, Danbury CT 2. Rick Mill 3. Dan Dulin 4. Rich Coons 5. Chris Cook 6. Bill Papula 7. Bryan Jones 8. Jeff Richardson
Modified Feature: 1. Steve Conklin, Claryville, NY 2. Tyler Dachenhausen 3. John Cote 4. Wayne Kirkpatrick 5. Mike Dutka 6. Stephen Kammer 7. Scott Quick
Legends Feature: 1. Eugene Drew, West Milford, NJ 2. Daniel Carter 3. Mike Policastro 4. Sean Verwys 5. James Anderson
Pro Stock Feature: 1. Larry O’Donnell, Monticello, NY 2. Ed Butler 3. Porter Crawson 4. Glenn Richard 5. Bill VanAken 6. Gary Gamble
Street Stock Feature: 1. Kyle Welsch, Narrowsburg, NY 2. Bill Deak Sr. 3. Joel Murns 4. Walt Henry 5. Bill Deak Jr. 6. Dan Houghtaling 7. Corey Stanton 8. Patty Falkena 9. Brian Bauerfeind 10. Gary Gamble 11. Frank Maiori
Four Cylinder Feature: 1. Dan Curry, Swan Lake, NY 2. Ivan Guerra 3. Cody Houghtaling 4. Jerry Kingeter 5. Jeffrey Tubbs 6. Cliff Levinson 7. Nicole Nelson 8. Tisha Curry 9. Alec Graham 10. Dan VanAken 11. Eddie Jones Jr. 12. Tabitha Riordan 13. Richard Smith DNS. George VanAken
Bandolero Feature: 1. Mike Roth, North Branch, NY 2. Katie Verwys 3. Joey Aungst 4. Nick Archiere 5. Justin Aungst 6. Brian Rygielski 7. Joey Lamontagne 8. Evan Rygielski
Beginner Bandos: 1. Ty Smith Eldred, NY 2. Monica Deckelman 3. Kaden Rogers 4. Leland Oefelein 5. Justin Smith

July 7th, 2018

Results :

Sportsman Feature : 1. Ed Dachenhausen, Danbury CT 2. Rick Mill 3. Rich Coons 4. Dan Dulin 5. Chris Cook 6. Jerry Curry DNS. Matt Curry

Modified Feature: 1. Wayne Kirkpatrick, Washingtonville, NY 2. Mike Dutka 3. Stephen Kammer 4. Scott Quick 5. Tyler Dachenhausen DNS. John Cote

Legends Feature: 1. Mike Policastro, Cortland Manor, NY 2. Sean Verwys 3. Matt Maring 4. Eugene Drew 5. Jeffrey Lefcourt 6. Pat Verwys

Pro Stock Feature: 1. Larry O’Donnell, Monticello, NY 2. Bob Policastro 3. John Rood 4. Porter Crawson 5. Ed Butler DNS. Ray Tarantino

Street Stock Feature: 1. Walt Henry, Walden, NY 2. Kyle Welsch 3. Bill Deak Jr. 4. Bill Deak Sr. 5. Joel Murns 6. Jeff Hager 7. Corey Stanton 8. Jessica Ricci 9. Dan Houghtaling 10. Brian Bauerfeind 11. Phil Funcheon

Four Cylinder Feature: 1. David Donovan, Neversink, NY 2. Dan Curry 3. Eddie Jones Jr. 4. Richard Smith 5. Cody Houghtaling 6. Cliff Levinson 7. Brent Shaddock 8. Tisha Curry 9. Jeff DeGroat 10. Felicia Reichenbaugh 11. Tabitha Riordan 12. George VanAken 13. Brandon Conklin 14. Mike Doherty 15. Anthony Tarantino

Bandolero Feature: 1. Garrett Zacharias, Newark Valley, NY 2. Mike Roth 3. Joey Aungst 4. Evan Rygielski 5. Katie Verwys 6. Nick Archiere 7. Justin Aungst 8. Joey Lamontagne 9. Brian Rygielski

Beginner Bandos: 1. Monica Deckelman, Fremont Center, NY 2. Kaden Rogers 3. Ty Smith 4. Leland Oefelein

June 30th, 2018

Results :

Sportsman Feature : 1. Rick Mill, New Windsor, NY 2. Ed Dachenhausen 3. Dan Dulin
4. Paul Martin 5. Jerry Curry 6. Rich Coons 7. Matt Curry

Modified Feature: 1. Skip LaPolt, Swan Lake, NY 2. Tyler Dachenhausen 3. Wayne
Kirkpatrick 4. Steve Conklin 5. Joe DeGracia 6. John Cote 7. Stephen Kammer 8. Scott
Quick 9. Joe McCarthy 10. Mike Dutka

Legends Feature: 1. Chris Gall, Brick, NJ 2. Mike Policastro 3. Sean Verwys 4. Kenny
Hopkins 5. Jeffrey Lefcourt

Pro Stock Feature: 1. Ed Butler, Bethel, NY 2. Larry O’Donnell 3. Glenn Richard 4.
John Rood 5. Gary Gamble

Street Stock Feature: 1. Brian Bauerfeind, Callicoon, NY 2. Joel Murns 3. Kyle Welsch
4. Bill Deak Sr. 5. Walt Henry 6. Corey Stanton 7. Dan Houghtaling 8. Patty Falkena 9.
Frank Maiori 10. Jeff Hager 11. Eddie Jones Jr. 12. Phil Funcheon 13. Jessica Ricci 14.
Kevin Skelly

Four Cylinder Feature: 1. Dan Curry, Swan Lake, NY 2. Ivan Guerra 3. Cliff Levinson
4. Cody Houghtaling 5. Tabitha Riordan 6. George VanAken 7. Felicia Reichenbaugh 8.
Alec Graham 9. Richard Smith

Bandolero Feature: 1. Mike Roth, North Branch, NY 2. Joey Aungst 3. Katie Verwys 4.
Justin Aungst 5. Brian Rygielski 6. Nick Archiere

Beginner Bandos: 1. Monica Deckelman, Fremont Center, NY 2. Kaden Rogers

June 16th, 2018

Results :
TQ Midget (ATQMRA) Feature: 1. Joey Bailey, Monroe, NJ 2. Matt Janisch 3. Ryan Tidman 4. Tim Proctor 5. Cole Mullen 6. Ronnie Mullen 7. Mark Yoder 8. Paul Dodorico 9. Dave Williams 10. Buddy Sload 11. Kris Graver

Sportsman Feature : 1. Ed Dachenhausen, Danbury, CT 2. Rick Mill 3. Kyle Redner 4. Dan Dulin 5. Matt Curry 6. Bill Papula 7. Rich Coons 8. Paul Martin DQ. Jerry Curry

Legends Feature: 1. Matt Maring, Hampton, NJ 2. Sean Verwys 3. Eugene Drew 4. Joe DeGracia 5. Pat Verwys 6. Chris Gall 7. Mike Policastro

Street Stock Feature : 1. Kyle Welsch, Narrowsburg, NY 2. Kevin Skelly 3. Jeff Hager 4. Joel Murns 5. Bill Deak Jr. 6. Bill Deak Sr. 7. Walt Henry 8. Eddie Jones Jr. 9. Patty Falkena 10. Frank Maiori 11. Dan Houghtaling

Four Cylinder Feature: 1. John Houghtaling, Monticello, NY 2. Dan Curry 3. Jerry Kingeter 4. Jeffrey Tubbs 5. Nicole Nelson 6. Cliff Levinson 7. Cody Houghtaling 8. Josh Wilbur 9. Richard Smith 10. Larry O’Donnell 11. Jessey Torrens 12. Brandon Conklin 13. Willie DeGraw 14. Marisol Torrens DNS. Tom Cavagnino DNS. Felicia Reichenbaug

Bandolero Feature: 1. Mike Roth, North Branch, NY 2. Katie Verwys 3. Nick Archiere 4. Justin Aungst 5. Joey Aungst 6. Brian Rygielski 7. Joey Lamontagne

Beginner Bandos: 1. Colton Geary, Waymart, PA 2. Monica Deckelman 3. Ty Smith 4. Kaden Rogers 5. Leland Oefelein 6. Jordan Smith

Micro Stocks (World Formula) Feature: 1. Bob Wagner, Chester NJ 2. Tom Ervin 3. Harry Burd 4. Tyler Wagner 5. Noel Scheffen 6. Jeff Weinacher 7. Jim Counterman 8. James Counterman 9. Keith Mellors DNS. Pat Owens DNS. Andy Crane DNS. Darrell Kreider

Vintage Midgets Four Stroke (ATQMVC) Feature: 1. Mike Casario, Denville, NJ 2. Hank Rogers Jr. 3. Rick Casario 4. Mike Corigliano 5. Bill DiMatteo 6. Keith Majka 7. Joe Klein Sr. DNS. Billy Hughes

Vintage Midgets Two Stroke (ATQMVC) Feature: 1. Graham Hughes, White Haven, PA 2. Mark Pritchard 3. John Leombruno 4. Rick Casario 5. Billy Fischer 6. Mike Casario

June 9th, 2018

Results :

Sportsman Feature : 1. Jerry Curry, Neversink, NY 2. Ed Dachenhausen 3. Kyle
Redner 4. Bill Papula 5. Rick Mill 6. Dan Dulin 7. Paul Martin 8. Rich Coons

Modified Feature: 1. Joe DeGracia, Lyndhurst, NJ 2. Skip LaPolt 3. Steve Conklin 4.
John Cote 5. Wayne Kirkpatrick 6. Scott Quick 7. Mike Dutka 8. Tyler Dachenhausen 9.
Jim Fugel 10. Stephen Kammer

Legends Feature: 1. Mike Policastro, Cortland Manor, NY 2. Chris Gall 3. Joe Graf Jr.
4. Sean Verwys 5. Kenny Hopkins 6. Conner Piasecki

Pro Stock Feature: 1. Larry O’Donnell, Monticello, NY 2. Ed Butler 3. Mike Policastro 4.
Kyle Welsch 5. Porter Crawson 6. Gary Gamble DNS. Mac Crawson

Street Stock Feature : 1. Walt Henry, Walden, NY 2. Kyle Welsch 3. Joel Murns 4.
Eddie Jones Jr. 5. Bill Deak Sr. 6. Patty Falkena 7. Bill Deak Jr. 8. Ernie Millen 9. Frank
Maiori 10. Corey Stanton 11. Dan Houghtaling

Four Cylinder Feature: 1. Richard Smith, Neversink, NY 2. John Houghtaling 3. Brent
Shaddock 4. Cody Houghtaling 5. Cliff Levinson DQ. Dan Curry DNS. Tom Cavagnino

Bandolero Feature: 1. Mike Roth, North Branch, NY 2. Katie Verwys 3. Brian Rygielski
4. Nick Archiere 5. Justin Aungst 6. Joey Lamontagne 7. Joey Aungst

Beginner Bandos: 1. Ty Smith, Eldred, NY 2. Monica Deckelman 3. Leland Oefelein 4.
Jordan Smith 5. Colton Geary 6. Kaden Rogers

June 2nd, 2019

Results :

Sportsman Feature (Unofficial) : 1. Paul Martin, Beech Lake, PA 2. Jerry Curry 3. Rick Mill 4. Kyle Redner 5. Ed Dachenhausen 6. Dan Dulin 7. Rich Coons 8. Chris Cook
Modified Feature: 1. Wayne Kirkpatrick, Washingtonville, NY 2. Tyler Dachenhausen 3. John Cote 4. Mike Dutka 5. Steve Galgano 6. Scott Quick 7. Stephen Kammer 8. Steve Conklin 9. Jim Fugel
Legends Feature: 1. Jim Sylvester, Massapequa, NY 2. Derek Debbis 3. Mike Policastro 4. Jeffrey Lefcourt 5. Sean Verwys 6. Eugene Drew 7. Conner Piasecki
Pro Stock Feature: 1. Mac Crawson, Long Eddy, NY 2. Ed Butler 3. Porter Crawson 4. John Roese 5. Gary Gamble
Street Stock Feature : 1. Bill Deak Sr. New Milford, CT 2. Bill Deak Jr. 3. Walt Henry 4. Patty Falkena 5. Corey Stanton 6. Ernie Millen 7. Frank Maiori 8. Jessica Ricci 9. Brian Bauerfeind 10. Eddie Jones Jr.
Four Cylinder Feature: 1. Dan Houghtaling, Monticello, NY 2. Cody Houghtaling 3. Richard Smith 4. Nicole Nelson 5. Jerry Kingeter 6. Willie Degraw 7. Tabitha Riordan 8. Joe Smith DQ. Cliff Levinson DNS. Marisol Torrens DNS. David Donovan
Bandolero Feature: 1. Mike Roth, North Branch, NY 2. Joey Aungst 3. Katie Verwys 4. Brian Rygielski 5. Justin Aungst
Beginner Bandos: 1. Kaden Rogers, Binghamton, NY 2. Colton Geary 3. Ty Smith 4. Monica Deckelman 5. Leyland Oefelein 6. Jordan Smith
Enduro: 1. Nicole Nelson, Woodbourne, NY 2. Mike Travis 3. Dan Houghtaling 4. Jerry Kingeter 5. Richard Smith 6. Willie Degraw 7. Derrick Maher 8. Joe Smith

May 26th, 2018

Results :

Sportsman Feature : 1. Rick Mill, New Windsor, NY. 2. Ed Dachenhausen 3. Paul Martin 4. Kyle Redner 5. Dan Dulin 6. Rich Coons 7. Billy Eggers Jr. 8. Chris Cook 9. Richie Eggers 10. Bryan Jones 11. Jerry Curry 12. Frank Porreca

Crate Sportsman Feature: 1. Frank Porreca, Honesdale PA. 2. Billy Eggers Jr. 3. Chris Cook 4. Bryan Jones 5. Richie Eggers

Legends Feature: 1. Joe Graf Jr. Mahwah, NJ. 2. Derek Debbis 3. Chris Gall 4. Jim Sylvester 5. Mike Policastro 6. Eugene Drew 7. Joe DeGracia 8. James Anderson 9. Gillian Kirkpatrick 10. George Tomko 11. Sean Verwys 12. Conner Piasecki

Pro Stock Feature: 1. Ed Butler, Bethel, NY 2. Larry O’Donnell 3. Mac Crawson 4. John Roese 5. Porter Crawson 6. Bill VanAken 7. Gary Gamble

Street Stock Feature: 1. Brian Bauerfeind, Callicoon, NY 2. Joel Murns 3. Patty Falkena 4. Corey Stanton 5. Eddie Jones Jr. 6. Jessica Ricci 7. Walt Henry DNS. Frank Maiori

Four Cylinder Pure Stock Feature: 1. Cody Houghtaling, Monticello, NY. 2. Cliff Levinson 3. Jeffrey Tubbs 4. John Houghtaling 5. Dan Houghtaling DNS. Jeff Degroat

Bandolero Feature: 1. Mike Roth, North Branch, NY. 2. Joey Aungst 3. Katie Verwys 4. Brian Rygielski 5. Evan Rygielski 6. Justin Aungst 7. Connor Souza

Beginner Bandolero Feature: 1. Giovanni Ruggiero, Seekonk, MA. 2. Kaden Rogers 3. Jordan Smith 4. Leland Oefelein DQ. Ty Smith

Vintage Modified Feature: 1. Mike Houghtaling, White Sulpher Springs, NY 2. Ray See Sr. 3. Bob Harless 4. John Hager 5. Doug Atkins DNS. George Cleveland DNS. Charlie Houghtaling DNS. Kenny Hermance

May 5th, 2018

RACE RESULTS (TOP 3), SATURDAY, MAY 5TH, 2018
Bethel, NY, May 5, 2018– “Feel the Excitement at Bethel Speedway”

Results :
Sportsman Feature : 1. Ed Dachenhausen, Danbury, CT. 2. Jerry Curry 3. Kyle
Redner 4. Rich Coons 5. Chris Cook 6. Rick Mill 7. Shawn Maloney

Modified Feature: 1. Tyler Dachenhausen, Danbury, CT. 2. John Cote 3. Wayne
Kirkpatrick 4. Steve Conklin 5. Mike Dutka 6. Stephen Kammer 7. Scott Quick

Legends Feature: 1. Alex McCollum, Phillipsburg, NJ. 2. Joe Graf Jr. 3. Joe Graf Sr. 4.
Teddy Bowen 5. Eugene Drew 6. Sean Verwys 7. Mike Policastro 8. Derek Debbis 9.
Eric LeBrun 10. Jeffrey Lefcourt 11. Luke LeBrun 12. James Anderson 13. Conner
Piasecki

Pro Stock Feature: 1. Ed Butler, Bethel, NY 2. Larry O’Donnell 3. John Roese DNS.
Gary Gamble 

Street Stock Feature: 1. Bill Deak Jr. Bantam, CT 2. Walt Henry 3. Bill Deak Sr. 4.
Brian Bauerfeind 5. Patty Falkena 6. Ernie Millen 7. Frank Maiori DNS. Eddie Jones Jr.

Four Cylinder Pure Stock Feature: 1. Robert Beach, Hurleyville, NY.  2. Cliff Levinson
3. John Houghtaling 4. Dan Houghtaling 5. Jeff Degroat 6. David Donavan 7. Jeffrey
Tubbs 8. Cody Houghtaling 9. Richard Smith 10. Tabitha Riordan 11. Joe Smith DNS.
Tasha Curry DNS. Eric Spellman

Bandolero Feature: 1. Mike Roth, North Branch, NY. 2. Garrett Zacharias 3. Joey
Aungst 4. Brian Rygielski 5. Evan Rygielski 6. Seth Zacharias 7. Nick Archiere 8. Katie
Verwys 9. Justin Aungst 10. Joey Lamontagne

Beginner Bandolero Feature: 1. Colton Geary, Waymart, PA. 2. Kaden Rogers 3.
Monica Deckelman 4. Leland Oefelein